Septintasis stovyklų sezonas – nauji iššūkiai ir patirtys
Stovyklos sumanytoja ir VšĮ Pilietiškumo ugdymo akademijos įkūrėja Jolita Kuncaitienė drauge su sutuoktiniu Kęstučiu ir savanorių komanda savo atostogų metu jau septynerius metus organizuoja vasaros stovyklas vaikams ir jaunuoliams.
Tradicinėje vietoje – Šakių rajono Verpikų kaime esančioje, prie miško ir Siesarties upelio savo rankomis įkurtoje jaukioje unikalioje stovyklavietėje, kur pati gamta siūlo patirtis ir nestokoja iššūkių.
Stovyklautojai gyvena, nuo vėjo slepiasi ir žvarbesniu oru glaudžiasi palapinėse, maudosi upelyje ir lauko duše, šildosi vandens kubile ar pirtyje.
Nors renginių dalyviams tris kartus per dieną atvežamas ir patiekiamas karštas kavinėje gamintas maistas, patys savanoriai karts nuo karto maistą gaminasi ant laužo ar Kazano puode rodydami pavyzdį kaip išgyventi ir drauge turi įvairių patirčių, kurios formuoja gyvenimo įgūdžius.
Šiais metais Pilietiškumo ugdymo akademijos veiklų patyriminei stovyklai buvo skirtos dvi pamainos: nuo liepos 28 iki rugpjūčio 4-osios stovyklavo vyresnieji, 13–20 metų jaunuoliai,
rugpjūčio 11–18 dienomis – 8–13 metų vaikai. Stovyklautojų veiklos abiejose pamainose, įvertinant jų amžių ir interesus, skyrėsi, nors buvo ir panašių, be kurių neišsiverstų nė viena išgyvenimo stovykla: patyriminiai žygiai, mokymai, mankštos, susitikimai su įdomiais žmonėmis. Drauge su stovyklautojais buvo susižavėjimą šiems kėlę Pilietiškumo ugdymo akademijos savanoriai, kurie ne tik dalijosi savo patirtimi išgyventi gamtoje, bet gelbėjo daugelyje darbų tiek jaunimui, tiek stovyklų organizatorei J. Kuncaitienei. Jaunėlių grupėje savanorių buvo 17, vyresniųjų – 8, atvykstančių svečių ir lektorių apie 13, nuotoliniu būdu organizuoti padėjo dar apie 12 savanorių, taigi viso prie šias veiklas kūrė apie 50 savanorių komanda.
„Pilietiškumo ugdymo, išgyvenimo ir nuotykių stovykloje vaikai tarpusavio santykių mokosi stebėdami kitus, todėl labai svarbu, kas yra draugėje, – sako J. Kuncaitienė. – Čia nuolat akcentuojamos etikos normos, emocinis intelektas, vaikai patys sprendžia konfliktus, ieško problemų sprendimo būdų, mokosi valdytis, čia ugdoma tolerancija, mokomasi nuoširdaus bendravimo, pozityvumo, silpnybes paversti stiprybėmis. Stovyklos renginiai paremti psichologija, čia svarbiausias yra žmogus ir jo jausmai. Pilietiškumo ugdymo akademija orientuota į teigiamus dalykus, ne į neigiamus, ne į rezultatą, o į procesą. Čia kreipiamas dėmesys į detales, klausiama kaip aš jaučiuosi, čia nėra patyčių, čia leidžiama klysti, pykti bei visos emocijos priimamos tokios, kokios jos yra, betarpiškai palaikant žmogų ir tikint juo. Siekiama nesėkmes ir klaidas priimti kaip natūralią gyvenimo kelio dalį, vedančią į sėkmę.
Taigi jaunuoliai ne tik iš Šakių rajono, bet ir visos Lietuvos susirinko unikalią nuotykių ir pilietiškumo ugdymo stovyklą, kurioje per įvairias veiklas ugdė savo gyvenimo įgūdžius, stiprino vertybes ir kūrė tvirtą draugystę. Stovykla buvo kupina įdomių užsiėmimų, ekstremalių patyrimų gamtoje, kuriuose buvo gausu svarbių žinių apie išgyvenimą, pilietiškumą ir saugumą.
Šią vasarą oro sąlygos kėlė ne menkų iššūkių, kurie padėjo vaikams ir net savanoriams geriau suprasti streso valdymo technikų svarbą ekstremalesnių situacijų metu, kuomet buvo būtina taikyti išgyvenimo gamtoje žinias ir nepanikuoti.
Orams nurimus buvo aptarti iškilę bei įveikti sunkumai ir tęsiamos planuotos veiklos. Įvairių žygių metu vyko komandos formavimo mokymai ir darbas grupėse, vaikai skatinami bendradarbiauti, siekiama įgyti naujų žinių, jas taikyti praktiškai.
Bene daugiausiai susidomėjimo sulaukė buvęs Lietuvos policijos „ARO” pareigūnas ir buvęs pasienietis, VRM pensininkas Rimas Armaitis, tarnavęs Ukrainoje išminuotoju 2 metus, geriau žinomas kaip Diedas, kuris dalijosi savo patirtimi apie karą Ukrainoje, išgyvenimą, išminavimą ir pasirengimą netikėtoms situacijoms. Vyko praktiniai mokymai kaip atpažinti minas, ką daryti jas aptikus.
Ne ką mažiau įdomus buvo Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie KAM lektoriaus Mariaus Zemensko paskaitos apie propagandos žalą ir dezinformacijos pavojus, apie pasirengimą ekstremalioms situacijoms ir išgyvenimą, kas pastaruoju metu yra ypač svarbu. Vyko diskusija kaip atpažinti ar informacija viešoje erdvėje yra teisinga ar klaidinanti, kas yra kritinis mąstymas ir kuo jis svarbus. Esame dėkingi departamentui už bendradarbiavimą, o lektoriui už paskaitas bei norą dalintis.
Didelis dėmesys buvo skirtas grėsmėms ir saugumui internete bei nusikalstamumo prevencijai. Apie tai profesionaliai pasakojo Kovos su prekyba ir išnaudojimu žmonėmis centro atstovė Dana Grimalauskienė. Įdomios ir prasmingos paskaitos, pastangos apsaugoti vaikus nuo išnaudojimo ir pamokančios istorijos liko kiekvieno atmintyje.
Renginių metu stovyklautojai turėjo galimybę susipažinti ir su Lietuvos probacijos tarnybos darbu. Buvo organizuoti prevenciniai patyriminiai mokymai, dalyviams pagal legendą naktį teko ieškoti dingusių tariamai nuteistų asmenų su apykoje. Suradus emocijos veržėsi per kraštus, vėliau buvo analizuojamos nuteistųjų diskriminacijos, nepriėmimo, stereotipų, integracijos temos, kurios sukėlė ypač daug diskusijų. Buvo mokoma atsisakyti stereotipų, priimti nuteistuosius, atjausti ir esant reikalui brėžti ribas. Ačiū Lietuvos probacijos tarnybai bei Kauno skyriaus atstovams Editai Matusevičienei, Aušrai Štrimaitienei ir Ignui Zaveckui už puikų profesijos pristatymą ir prasmingus prevencijos mokymus.
Stovyklos metu buvo galimybė susipažinti ir su Policijos departamento prie LR VRM Antiteroristinių operacijų rinktinės „ARAS” profesija, ginkluote bei naudojama įranga. Čia daugiausia klausimų sulaukta dėl atrankos kriterijų šios profesijos policininkams, nes stovyklautojų susidomėjimas tikrai retos ir prestižinės profesijos pristatymu buvo ypač didelis.
Renginiuose Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos Jurbarko poskyrio atstovai Arnas Aleknavičius ir Algirdas Kovalenka taip pat pristatė profesiją, mokė taiklaus šaudymo iš Airsoft ginklų, o Krašto apsaugos savanorių pajėgų Dariaus ir Girėno 2-osios rinktinės 205 pėstininkų kuopos kariai Remigijus Ramanauskas, Vakaris Kasperavičius ir Raimondas Bastys surengė šaunamųjų ginklų ir granatsvaidžių ekspoziciją bei mokomąsias Airsoft pratybas, kurios įtraukė ir nepaliko abejingų.
Stovyklautojai turėjo unikalią galimybę susipažinti su Valstybės sienos apsaugos tarnybos veikla. Pagėgių pasienio rinktinės
bendruomenės pareigūnė Kristina Minsevičiūtė kūrybiškai pristatė profesiją, Rociškių pasienio užkardos atstovai Vytautas Jurgilas ir kinologas Algis Vaitkevičius surengė ginklų bei transporto priemonių ekspoziciją, sudarė galimybę pasivažinėti su pasieniečių keturračiu ir pademonstravo kinologo su tarnybiniu šunimi triukus. Temstant jaunuoliai buvo pakviesti dalyvauti naktiniame kontrabandos sulaikymo žaidime ir pritaikyti įgytas žinias.
Kita stovyklos veikla buvo skirta ugniagesių gelbėtojų profesijai. Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Šakių Priešgaisrinės tarnybos ugniagesiai gelbėtojai Mindaugas Sutkaitis ir Irmantas Naujokaitis supažindino su ugniagesių gelbėtojų profesija, pavėžino dalyvius su ugniagesių gelbėtojų automobiliu, pasakojo kaip saugiai elgtis su ugnimi prie vandens, ką daryti nelaimės atveju bei atgaivino vandeniu karštą dieną.
Dar viena įdomi stovyklos veikla buvo savigynos treniruotės su Šakių sporto klubo „Audra” steigėju, pasaulio ir Europos čempionu Kęstučiu Smirnovu suteikė galimybę išmokti pagrindinių kovos menų technikų ir stiprinti pasitikėjimą savimi. Ačiū sporto meistrui už puikius savigynos mokymus ir įkvepiančius pasakojimus bei sporto ir sveikatingumo naudą. Taigi aktyvios fizinės veiklos užėmė svarbią vietą renginių programoje.
Aplinkosauga ir gamtos pažinimas buvo integruoti į stovyklos veiklas, kurias organizavo Aplinkos apsaugos departamento atstovai. Jie pasakojo apie gyvosios gamtos apsaugą, brakonieriavimo bei ūkio subjektų kontrolę ir jų daromą žalą aplinkai, pažeidimų pasekmes, kiekvieno mūsų indėlį, meilės gamtai svarbą ir prevenciją. Šios žinios skatino jaunuolius atsakingiau žiūrėti į aplinkos tausojimą ir gamtos išteklių naudojimą. Džiaugiamės gražaus bendradarbiavimo pradžia su Aplinkos apsaugos departamentu ir esame dėkingi jų atstovams Laimai Bukauskaitei, Audronei Pėčelienei, Tomui Zemlianskiui, Algirdui Blažiui ir Juozui Lenkučiui už prasmingas paskaitas ir skirtą laiką.
Galiausiai, kūrybinės veiklos ir pramogos suteikė stovyklai ypatingo žavesio. Jaunuoliai kūrė stovyklos šūkį ir himną, pynė trispalves draugystės apyrankes, dalyvavo vakaronėse prie laužo su dainomis ir ilgamečio savanorio muzikanto Kajaus Jesevičiaus gitaros akordais. Tokios veiklos skatino kūrybiškumą, vieningumą ir leido atsipalaiduoti po intensyvių dienos užsiėmimų.
Komandos formavimo žaidimai, sporto varžybos, žygiai upeliu ir maudynės suteikė daug džiaugsmo ir padėjo stiprinti fizinį pasirengimą. Stovyklautojai taip pat dalyvavo orientaciniuose žaidimuose, mokėsi naudotis radijo ryšio priemonėmis ir atliko teritorijos išminavimo užduotis, pritaikydami įgytas žinias praktiškai.
Stovyklos metu vaikai galėjo atsipalaiduoti ir pasimėgauti vaikystės džiaugsmais. Specialiai stovyklai buvo paruoštos rėmėjų MB „Kaguvava pramogos vaikams” putų patrankos, kurios sukėlė daug juoko ir džiaugsmo. Saldus cukraus vatos debesėlis tapo puikiu atlygiu už aktyvias dienas.
Visa stovyklos patirtis buvo ne tik pramoga, bet ir neformalus patyriminis ugdymas. Jaunuoliai suprato kaip svarbu mylėti save, kitą, gamtą ir Tėvynę ir koks svarbus kiekvienas iš mūsų. Jie išmoko klysti, taisyti, pykti, prašyti, dėkoti, atsiprašyti, gerbti vienas kitą, įvertino komandinio darbo svarbą, susipažino su daugybe teisėsaugos institucijų profesijų, išmoko išgyventi gamtoje.
Stovyklos pabaigoje jaunuoliai dalijosi savo įspūdžiais, dėkojo organizatoriams ir vieni
kitiems už nepamirštamas akimirkas. Ši stovykla paliko gilų pėdsaką jų gyvenimuose, suteikė vertingų žinių ir įgūdžių, kurie bus naudingi ateityje. Daugelis pažadėjo sugrįžti kitais metais ir tęsti pradėtą kelionę link asmeninio tobulėjimo ir pilietiškumo ugdymo.
Prabėgus nuotykių ir patirčių kupinai vasarai už palaikymą, pagalbą ir skirtą laiką esame dėkingi Šakių rajono savivaldybė vicemerui, pavadavusiam merą Egidijui Paleckui ir administracijos direktoriui Vytautui Ižganaičiui. Projektas buvo dalinai finansuojamas iš savivaldybės lėšų, kuris yra itin svarus. Taip pat Slavikų seniūnui Redui Juškaičiui ir jo komandai už pagalbą, ypač vairuotojui Antanui atostogų metu išėjusiam į darbą vardan kilnaus tikslo.
Kadangi esame „Lietuvos galia” stiprios Lietuvos iniciatyvos dalis, esame dėkingi Prezidentūros kanclerei Agilai Barzdienei už skirtą laiką, palaikymą ir buvimą kartu renginio metu, už paramą VšĮ Pagalbos Angelams, taip pat visiems kas padėjo organizuoti renginius bei įgyvendinti sumanymus.
Iki kitų metų…