Išgyvenimo stovyklos – vaikų drąsai ir pažinčiai su prasmingomis profesijomis

 

Pilietiškumas, emocinis intelektas, savidisciplina – šias vaikų ir jaunuolių savybes ugdo išgyvenimo stovyklos, organizuojamos Jolitos Kuncaitienės ir jos įkurtos „Pilietiškumo ugdymo akademijos“. Stovyklų dalyviams sudaromos galimybės ne tik susipažinti su pasieniečių, policininkų, ugniagesių darbu, bet ir atrastais naujais gebėjimais įveikti kylančius sunkumus ar baimes. Stovyklas ne vienerius metus organizuojantys žmonės tikisi, kad ši veikla gali ne tik džiuginti širdį, bet ir padėti planuoti ateitį. 

Stovykloje – be vandens ir elektros

„Prieš 6 metus, dirbant su Jaunųjų pasieniečių būreliu, keletas vaikų paprašė organizuoti stovyklą, kur galėtų geriau pajusti, ką reiškia darbas pasienyje,“ – apie iniciatyvos pradžią pasakoja J. Kuncaitienė. Tąkart, susiderinus su tėvais, stovykla vyko sodyboje, kurioje nebuvo nei vandentiekio, nei elektros, o jaunieji dalyviai ne tik turėjo pasirūpinti savimi ir kitais, bet ir mokytis naktinio patruliavimo, drausmės, atsakomybės. „Ir visiems labai patiko! Kitais metais vaikai vėl prašė organizuoti stovyklą, tik šįkart jų buvo dvigubai daugiau – dalyviai pasikvietė ir draugų,“ – šypsosi pareigūnė. 

„Visada buvau ir esu labai pilietiška, todėl tuo norėjosi dalintis ir su kitais, būti vyresniu draugu, kuris parodys, paaiškins, palaikys,“ – sako J. Kuncaitienė. 

Gausėjant stovyklautojų būriui, įsteigta VšĮ „Pilietiškumo ugdymo akademija“, o organizatoriai nusprendė neapsiriboti pažintimi vien tik su pasieniečių darbu, bet leisti „pasimatuoti“ ir policijos, viešojo saugumo, ugniagesių veiklą. 

„Vaikai ir jaunimas vienos ar kitos uniformos nori dėl skirtingų priežasčių,“ – sako J. Kuncaitienė. Pasak jos, dalis tikisi, kad uniforma leis įgyti pranašumą prieš kitus. Tačiau nemaža dalis uniformos nori tam, kad galėtų padėti kitiems, dar kiti tiesiog nori tarnauti Lietuvai. „O tai jau labai geros ir gražios priežastys,“ – tvirtina pašnekovė. 

Sunkumai – gyvenimo dalis

Tiek „Pilietiškumo ugdymo akademijos“ savanoriai, tiek dalyvių tėvai pastebi, kad iš stovyklos vaikai grįžta labiau motyvuoti, drąsesni, pasitikintys savimi. 

„Mūsų tikslas leisti susidurti su sunkumais, baimėmis, ne išvengti jų, bet išmokti juos įveikti. Sunkumai – normali gyvenimo dalis. Sukarintoje stovykloje būtina sąlyga yra drausmė, bet juk drausmė, disciplina reikalinga ir kasdieniam gyvenime, pradedant nuo gebėjimo atsikelti laiku, susiruošti į mokyklą ar darbą, atlikti savo pareigas,“ – sako J. Kuncaitienė. 

Pasak išgyvenimo stovyklų organizatorės, į jas atvyksta vaikai nuo 8 metų. „Taip, jaunesniųjų grupėse kartais būna ašarų, nes šalta, šlapia, tamsu, norisi namo, pas mamą. Tačiau paprastai visiems dalyviams pavyksta įveikti kylančias problemas ir sėkmingai dalyvauti iki pat stovyklos pabaigos,“ – tikina pareigūnė. „Skatiname ir pasitikėjimą autoritetu, mokome, kad saugu kreiptis pagalbos į vyresnį žmogų, kad stovyklos savanoriai nesmerks, nesityčios, o padės ir palaikys. Tačiau skatiname ir savarankiškumą, visad klausiame, o ką tu pats gali padaryti, kad būtų geriau,“ – pasakoja stovyklų organizatorė. 

Mokosi kurti ateitį

Per metus „Pilietiškumo ugdymo akademija“ organizuoja keturias stovyklas skirtingo amžiaus vaikams bei jaunimui.

„Visa organizacija laikosi ant savanorių pečių, jie į stovyklas vyksta savo atostogų metu, tačiau norėtųsi turėti keletą nuolatinių darbuotojų, kurie galėtų visą savo laiką, žinias, patirtį skirti būtent šiai veiklai,“ – sako J. Kuncaitienė. Savanoriai prižiūri ir „Pilietiškumo ugdymo akademijos“ socialinių tinklų paskyras, internetinę svetainę, rūpinasi komunikacija.

„Įsteigę viešąją įstaigą pamatėme, kad vis tik reikalingos ir tam tikros pajamos – juk turime mokėti mokesčius, tvarkyti buhalteriją, išlaikyti internetinę svetainę ir panašiai, tačiau trūksta finansinių žinių,“ – patirtimi dalinasi pašnekovė. „Be to, remtis vien savanoriais taip pat kiek rizikinga, žmogaus planai juk gali pasikeisti prieš pat stovyklą,“ – pastebi ji. Tam, kad įgytų trūkstamų žinių apie sėkmingą organizacijos valdymą, „Pilietiškumo ugdymo akademija“ įsitraukė į socialiniam verslui skirtą intensyvią trijų mėnesių trukmės programą „Poveikio akademija“, kurios dalyviai mokosi finansinio tvarumo, aiškinasi, kaip plėtoti verslą, sėkmingai komunikuoti kuriamą vertę ir kitų dalykų, aktualių socialinių verslų steigėjams.

„Poveikio akademijoje“ šiemet dalyvauja 12 Lietuvos socialinio verslo įmonių, kurioms organizuojamos 4 ekspertinės mokymų sesijos, bus užtikrinta individuali mentorystė, konsultacijos. Programos pabaigoje geriausiai įvertintas socialinio verslo pristatymas laimės finansinį „Luminor“ banko paskatinimą – 3000 eurų.

Sraipsnis “Luminor” banko

Nuotraukos Luko Barbier

Apie „Luminor“

„Luminor“ yra pirmaujantis nepriklausomas bankas Baltijos šalyse ir trečias pagal dydį finansinių paslaugų tiekėjas regione. Mes aptarnaujame asmenų, šeimų ir verslo finansinius poreikius. Kaip ir mūsų namų rinkos – Estija, Latvija ir Lietuva – mes esame jauni, dinamiški ir žvelgiantys į ateitį.

Komunikacijos kampanija yra projekto „Drąsa veikti ir keisti‘22“ dalis ir yra finansuojama iš Lietuvos kaimo tinklo techninės pagalbos priemonės pagal programą „Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai: Europa investuoja į kaimo vietoves“.
 
Sraipsnis viešintas:
 
 
https://ve.lt/gyvenimas/laisvalaikis/isgyvenimo-stovyklos-vaiku-drasai-ir-pazinciai-su-prasmingomis-profesijomis 
 
Šia tema taip pat rašo:
 
Pasienietės savanorystę iki organizacijos išaugino išgyvenimo stovyklų ir mokymų poreikis
 
Išsamesnė informacija apie projektą: